Erkin muistokirjoitus

Herrasmies Erkki

Yksi on poistunut joukostamme. Pitkäaikainen jäsenemme Erkki Smolander menehtyi tänä keväänä 85 vuoden ikäisenä. 

Erkki tunnettiin seurassamme iloisena miehenä, jolta irtosi aina ystävällinen sana jos toinenkin niin jumppaajille kuin meille toimijoille – koskaan hymyä unohtamatta! Erkki toimi seurassa luottamustehtävissä ja asiakaspalvelussa, järkkärinä. Hyvää kuntoaan hän ylläpiti jumppaamalla ahkerasti. Erkki oli tuttu näky niin jumpissa kuin tanssitunneilla, uutta rohkeasti aina kokeillen.

Erkki oli sosiaalinen seuramies ja yhteisiin juhliin hän osallistui aktiivisesti, kohteliaasti käyttäytyen ja daameja tanssilattialla pyörittäen. 

Pilke silmäkulmassa hän hyppäsi mukaan myös Arabian katujuhlilla esiintyneeseen seuran tanssiryhmään. Liikunnan ilon välittäjänä Erkki oli lyömätön esimerkki ja keulakuva!

Erkki oli seuran toimintaan erittäin sitoutunut ja sydänjuuria myöten omistautunut liikkuvalle yhteisöllemme. Vielä silloinkin kun fyysinen kunto ei enää sallinut yhteiseen liikuntahetkeen osallistumista, Erkki saapui salille seuraamaan tanssituntia, tapaamaan tuttuja ja vaihtamaan kuulumisia.

Muistamme Erkin henkevänä urheilumiehenä ja jäämme kaipaamaan hänen valoisaa olemustaan.

Teksti: Mervi Leivo ja Liisa Noponen

Kuvat: Maria Perhonen